POLE DANS

Türkiye’de “direk dansı” olarak da bilinen Pole Dans, son yıllarda polülerliği gittikçe artan bir dans türüdür. Pole Dans, 1980’lerde Kanada’da striptiz gösterilerinde kullanılması ile farklı bir algıya neden olsa da, aslında kökeni çok daha eskilere dayanır. Vücut direncini arttırmaya da yarar sağlayan Pole Dans, aslında bir danstan çok, müzik eşliğinde yapılan bir esneklik ve denge sporudur diyebiliriz.

 

pole-dans

POLE DANS TARİHÇESİ

Kökeni 12. yüzyılın Uzak Asya’sına, Çin ve Hindistan’a dayanan Pole Dans, ortaya çıktığı dönemlerde bir çeşit güç gösterisi olarak yapılmakta idi. Hem kadınlar hem erkekler, dayanıklılıklarını göstermek için, kol ve bacakları ile direkler üzerinde çeşitli esneme hareketleri yapıyorlardı. Ayrıca Hindistan’da, Pole Dans’ın yalnızca ayaklar kullanılarak yapılan bir versiyonunu daha tarih sahnesinde görmeniz mümkün.

Pole Dans, ortaya çıkışından 5 yüzyıl sonra, Viktorya döneminde Avrupa’ya, daha sonra da diğer kıtalara yayılım gösterdi. Halter gibi kol kuvveti gereken sporlarla uğraşan sporcular tarafından da uzun süre dayanıklılık arttırmak amacıyla kullanılan Pole Dans, 1920’lerden itibaren ne yazık ki amacından biraz saptı.

1920’li yıllarda Amerika Birleşik Devletleri’nde gösteri amacıyla kullanılmaya başlayan Pole Dans, daha sonra kıtada erotik çağrışımları da beraberinde getiren bir hal aldı. Striptiz gösterilerinde kullanılmaya başlaması, insanların Pole Dans sporuna da mesafeli yaklaşmasına neden oldu.

NEDEN POLE DANS?

Spor, müzik, dans ve esneme hareketlerini bir araya getiren Pole Dans’ta, kendinizi daha enerjik, daha dirençli ve daha güçlü hissedeceksiniz. Her derste yakacağınız yüzlerce kalori de bu eğitimin artısı olarak görülebilir. Yalnız şunu da belirtmeden geçmemek lazım, Pole Dans, bilinçsizce yapıldığında oldukça yıkıcı sonuçlara neden olabilir. Düşmeler, incinmeler ne yazık ki kaçınılmaz hale gelebilir. Bu nedenle Pole Dans ile ilgilenenlerin, profesyonel Pole Dans eğitmenlerinin gözetiminde dansa başlamaları çok önemlidir.

Pole Dans konusunda uzman eğitmenleri bünyesinde barındıran Taksim Dans, hem amatör hem de profesyonel anlamda Pole Dans öğrenmek isteyen bireylere kucak açıyor. Tüm ön yargılarınızdan arınarak, yepyeni bir deneyim yaşamak için, kursumuzu ziyaret etmelisiniz.